26.12.2024 18:49
4
Bivši američki ambasador: “BiH na tri entiteta, u Srebrenici nije bio genocid”
FOTO: N1
Bivši američki ambasador u Srbiji William Montgomery u intervju za RTS je iznio šokantne tvrdnje kako u Srebrenici nije izvršen genocid nad Bošnjacima, nego je to bio "užasna zločin", negiravši tako nekoliko presuda UN-ovog međunarodnog suda. Ovaj političar nije stao sa iznošenjem kontroverznih izjava ocijenivši da je u Bosni i Hercegovini trebalo formirati tri entiteta i da je greška SAD-a bila što su insistirale na multietničkom karakteru BiH, a zanemarili "veoma važno etničko pitanje".

Montgomery je rekao da ne razumije razlog zbog kojeg je BiH pokrenula u UN-u Rezoluciju o genocudu u Srebrenici zaključivši da je “pravi” genocid bio u Ruandi jer su tamo ubijeni žene, djeca i muškaraci za razliku od Srebrenice.

 

“Moje mišljenje je da je riječ genocid teška riječ i primijenjuje se za situacije kao što je Ruanda gdje su pobijeni muškarci, žene i djeca. Ono što se desilo u Srebrenici je bio užasan ratni zločin. Vučić je otišao i izvinio se. Ali nazvati to genocidom je malo nategnuto. Iz razloga koji ne razumijem BiH je to pokrenula u UN-u i dobila podršku, onda su Srbija i Crna Gora predložile Rezoluciju o Jasenovcu. Tako da imate sad suprotstavljene rezolucije koje se bave prošlošću”, šokantno je zaključio bivši američki diplomata.

 

Montgomery je u svojoj knjizi kazao da je u BiH i dalje nestabilno, toliko godina nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, a na pitanje voditelja RTS-a da li i dalje dijeli to mišljenje, on je uz osmijeh odgovorio: “Ako imate bilo kakvo rješenje za BiH – molim vas recite mi”.

 

“Kad pogledam BiH ne vidim rješenje”, rekao je Montgomery i dodao kako misli da je “bilo glupi što nisu uspostavljena tri entiteta u BiH”. On je ovaj svoj stav pokušao objasniti riječima da “tri etničke zajednice imaju radikalno suprotstavljene poglede”.

 

“Ne mogu se dogovoriti ni o čemu. Dayton je spriječio rat, ali je ostavio sistem koji ne funkcioniše. Ako pokušate opisati situaciju u Bosni i Hercegovini zastat će te na pola puta jer je toliko komplikovano. Lično mislim da je jedan od glavnih problema što su SAD multikulturalno društvo i vjeruju u to, sporazumi za Kosovo i BiH sadrže to mišljenje, ali ne stavljaju naglasak na etničko pitanje koje je ovdje veoma važno”, ocijenio je bivši američki ambasador u Srbiji u razgovoru za RTS.

 

Na kraju je kazao kako je prošlo 30 godina od kraja rata u Bosni i Hercegovini, a da američka diplomacija Dayton još uvijek smatra uspjehom.

4
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.