10.4.2021. 18:56
0
Borac trijumfom nad Čelikom ostao u igri za plasman u Ligu za prvaka BiH
U prvom susretu i derbiju 25. kola Prvenstva Bosne i Hercegovine za košarkaše, zenički Čelik večeras je na svom terenu poražen od banjalučkog Borca 77:87 (18:18, 16:24, 27:16 i 16:29).

Gosti su, a nakon što je prvi period okončan neriješeno 18:18, bili bolji u drugom periodu, koji su riješili u svoju korist s 24:16 te su na odmor nakon prvog poluvemena otišli s vodstvom 42:34.

Banjalučane je u prvom poluvremenu predvodio Nikola Tanasković s 13 poena, dok je kod zeničkog tima u tom periodu najefikasniji bio Haris Delalić s 10 poena.

Čelik je u 27. minuti uspio poravnati na 51:51 te u 29. minuti na 55:55, da bi u 30. minuti ponovo i poveli s 58:55, nakon što je Milivoje Božović pogodio za dva poena te realizirao i dodatno slobodno bacanje. Srđan Gavrić je, s tri poena, povisio vodstvo domaćina na 61:55, ali je i na drugoj strani Aleksandar Radukić također pogodio za tri poena pa je treći period okončan vodstvom domaćina 61:58.

Borac je već u 33. minuti ponovo vodio, ovog puta rezultatom 65:63, ali su minutu kasnije i pri istom rezultatu ostali bez Aleksandra Kneževića, koji je u napadu napravio petu ličnu te je morao napustiti parket. Borac je, ipak, u 35. minuti vodio s 71:63, čime su se dodatno približili željenom trijumfu, koji ih je ostavio u igri za plasman u Ligu za prvaka.

Čelik se, ipak, nije predavao te je u 36. minuti smanjio na rezultat na 68:71. Nalet Čelika zaustavio je novim pogotkom za tri poena Radukić, koji je povisio na 74:68. Radukić je šutem za tri poena povisio i na 82:70, čime je prelomio utakmicu u korist Borca, koji je slavio s 87:77.

Tanasković je s 25 poena bio najefikasniji i na kraju kod Borca, dok je kod Čelika najviše poena postigao Milivoje Božović- 21

Borac u posljednje, 26. kolu regularnog dijela sezone na svom terenu igra protiv Leotara, dok će Čelik gostovati kod lidera na tablici, sarajevskog Sparsa. Banjalučani će u Boriku će igrati i zaostali susret 22. kola protiv sarajevske Bosne pa bi s te dvije pobjede mogli dohvatiti Ligu za prvaka, odnosno plasirati se među pet najboljih ekipa nakon regularnog dijela.

Večeras još igraju: Bratunac – Široki (18.00 sati), Zrinjski – Spars (18.30) i Leotar – Sloboda (19.00), dok sutra igraju Čapljina – Mladost (17.00) i Kakanj – Promo (17.00).

Tabela nakon nepotpunog 25. kola: Spars 16-4, Široki 15-6, Čelik 14-9, Leotar 14-8, Borac 12-10, Sloboda 11-10, Zrinjski 10-12, Bosna 10-11, Čapljina i Promo po 9-13, Bratunac 8-14, Mladost 8-12 i Kakanj 4-18.