"Srpska politika je svakako navijala za Trumpovu pobjedu. Slavlje će se pokazati kao iluzorno, jer Amerika primarno gleda svoje interese"
Na predsjedničkim izborima u SAD-u ubjedljivu pobjedu je odnio bivši predsjednik ove države Donald Trump, porazivši tako kandidatkinju Demokratske stranke Kamalu Harris. Ovom pobjedom je uspio postati prvi američki lider nakon 132 godine koji se uspio vratiti na vlast uprkos porazu i četiri godine van Bijele kuće.
Profesor međunarodnih odnosa na Internacionalnom univerzitetu u Sarajevu, Jahja Muhasilović, komentirao je za Source pobjedu Donalda Trumpa i kako će to utjecati na BiH, s obzirom na to da se Trumpova administracija nije mnogo fokusirala na Bosnu i Hercegovinu u prvom mandatu.
"Lično sam očekivao da će Trump pobijediti. Moglo se pretpostaviti da će rezultat biti tijesan, iako su ovi izbori manje tijesni nego 2016. godine. Tada smo imali situaciju gdje je Clinton imala više popularnih glasova, ali je izgubila na elektorskim glasovima. Ovaj put Trump ima više popularnih glasova za nekoliko miliona, a i kod elektora vidimo da je ostvario uvjerljivu pobjedu. Razlika između njega i Harris prilično je velika", kaže Muhasilović.
Muhasilović se osvrnuo i na kandidate iz manjih stranaka koji nisu uspjele osvojiti nijedan elektorski glas, što po njegovom mišljenju dodatno pokazuje rastuću polarizaciju u američkom društvu.
"Kandidati iz drugih, manjih stranaka nisu osvojili nijedan elektorski glas, što odražava polarizaciju u američkom društvu koja, očigledno, sve više jača sa svakim izbornim procesom", kazao je.
Također, profesor je komentirao rezultate anketa koje su prije izbora najavljivale tijesnu utrku u kojoj je Harris imala prednost.
"Što se tiče anketa koje su ukazivale prije izbora da će rezultat biti tijesan, odnosno da je Harris u prednosti, te ankete često dolaze iz liberalnih organizacija i medija. Poznato je da ti think tankovi i mediji ponekad prilagođavaju rezultate za nekoliko procenata kako bi stvorili percepciju da njihova opcija ima veće šanse za pobjedu, u nadi da će to uticati na glasanje stanovništva", pojasnio je.
U Republici Srpskoj danas se slavila pobjeda Donalda Trumpa. Nenad Stevandić pripisao je pobjedu glasačima iz "srpskog svijeta", a predsjednik RS-a Milorad Dodik organizovao je koktel druženje u Palati Republike u Banjoj Luci povodom Trumpove pobjede. Dodik je izašao među okupljene građane, od kojih je uzeo kapu "Make America Great Again", kakve su Trumpove pristalice nosile na skupovima tokom predizborne kampanje.
Govoreći o reakcijama u Republici Srpskoj na Trumpovu pobjedu, profesor Muhasilović ističe da je "srpska politika svakako navijala za Trumpovu pobjedu," smatrajući ga ideološki sličnim srpskom nacionalizmu. Ipak, profesor podsjeća da se američka vanjska politika rukovodi isključivo vlastitim interesima, bez obzira na ideologiju drugih naroda.
"Srpska politika svakako je navijala za Trumpovu pobjedu jer ga smatraju ideološki komplementarnim sa srpskim nacionalizmom. Ipak, američka vanjska politika se nikada ne rukovodi ideologijama drugih naroda. Amerika će isključivo gledati svoj interes i nastaviće to činiti i pod Trumpom. Jedina važna razlika bit će u stilu vođenja vanjske politike, iako ne očekujem drastične zaokrete u američkoj politici, jer se takve promjene rijetko dešavaju naglo", naglasio je.
Muhasilović se osvrnuo i na regionalni entuzijazam za pobjedu pojedinih kandidata.
"Što se tiče entuzijazma stanovništva na Balkanu koje je navijalo za ovu ili onu opciju, ili se radovalo Bidenovoj pobjedi prije četiri godine, to se pokazalo kao iluzorno, jer Amerika primarno gleda svoje interese. Čak i pod Bidenom nastavili su gledati svoje interese, bez razmatranja interesa Bosne i Hercegovine. U tom smislu, ne očekujem značajnu promjenu prema BiH", rekao je.
Muhasilović vjeruje da bi promjenu u američkom pristupu mogla izazvati samo promjena u političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini.
"Mnogo toga će zavisiti od izbora 2026. godine u BiH. Ukoliko probosanska patriotska opcija osvoji dovoljan broj glasova, odnosno pobijedi na izborima, to bi mogla biti politička realnost u BiH koju ni Amerikanci neće moći ignorisati. To je ono što može promijeniti stav i pristup Amerike prema BiH, a ne ko je na čelu Amerike. Dakle, treba biti oprezan i ne previše entuzijastičan ni prema jednom kandidatu, jer se u prošlosti pokazalo da takav entuzijazam vrlo brzo splasne kada Amerika počne sprovoditi svoje interese, često zanemarujući interese drugih država", zaključuje Jahja Muhasilović u razgovoru za Source.