Brutalna kampanja : Preko anonimnih prijava i tužilaštva pokušavaju osporiti izbor rektora Zaimovića
Prijava također navodi da je Zaimović opstruirao sazivanje vanredne sjednice Senata, koja je zakazana za 16. decembar 2024. godine, kako bi se izabrao vršilac dužnosti rektora.
U jučerašnjoj prijavi koju je na Tužilaštvo Kantona Sarajevo podnijela anonimna osoba, terete se članovi Senata Univerziteta u Sarajevu, osporeni rektor prof. dr. Tarik Zaimović, te članovi Upravnog odbora Univerziteta. Prijava se temelji na nekoliko ključnih tačaka:
- Neizvršavanje izvršnog rješenja broj UP-1-14-12-34-13237/24-12/05 od 25.09.2024. godine, koje je postalo izvršno 20. novembra.
- Odugovlačenje i uzrokovanje paralize na Univerzitetu zbog postupanja neovlaštenih lica i određenih članova Senata.
- Nepotpisivanje diploma studentima koji su završili I i II ciklus studija i odgađanje njihove dodjele.
- Sazivanje sjednica Senata od strane neovlaštenih lica, uključujući neovlaštenog rektora i prorektore.
- Neopravdane isplate funkcionalnog dodatka od 50% osnovne plaće osporenom rektoru.
- Nezakonito otuđivanje pečata Univerziteta.
Izvršno rješenje od 25. septembra, koje je postalo izvršno 20. novembra, nalaže da se poništi odluka Senata o izboru rektora za mandat 2024-2028, kao i Javni konkurs za izbor rektora. Nakon što je rješenje postalo izvršno, prof. dr. Zaimović nije sazvao sjednicu Senata na kojoj bi se izvršilo ovo rješenje, a rad Univerziteta ostao je blokiran.
Prijava također navodi da je Zaimović opstruirao sazivanje vanredne sjednice Senata, koja je zakazana za 16. decembar 2024. godine, kako bi se izabrao vršilac dužnosti rektora. Na sjednici koja je trebalo da se održi, fizički pristup prostorijama Rektorata bio je onemogućen zbog zaključanih vrata.
U prijavi se dalje navodi da je Zaimović kao neovlašteni rektor sprečavao potpisivanje ugovora sa novim nastavnicima i saradnicima, kao i ugovora sa neakademskim osobljem, čime je došlo do blokade rada dekana i direktora fakulteta i instituta. Takođe, problematično je bilo i odgađanje dodjele diploma studentima, što je izazvalo štetu onima koji planiraju nastavak studija u inostranstvu.
Nadalje, prijava ukazuje na činjenicu da Zaimović, iako je izgubio status rektora, i dalje posjeduje pečat Univerziteta i s njim ovjerava nelegalne odluke, a sve akte potpisuju neovlašteni prorektori.
U zaključku prijave, predlaže se pokretanje krivičnog postupka protiv svih odgovornih lica, uključujući članove Senata i Upravnog odbora Univerziteta, zbog opstrukcije izvršenja zakonskih rješenja i podrške osporenom rektoru.