Moguć maloljetnički zatvor zbog lažnih dojava o bombama, od roditelja će se tražiti nadoknada štete
Premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk, ministar unutrašnjih poslova Admir Katica, ministrica za odgoj i obrazovanje Naida Hota-Muminović, ministrica pravde i uprave Darja Softić Kadenić, ministrica za rad, socijalni politiku i raseljena lica i izbjeglice Enda Pavić Pečenković, policijski komesar Fatmir Hajdarević i šefica Odjela za maloljetnike Kantonalnog tužilaštva KS Advija Hajdo Balta održali su jutros sastanak na kojem su razmatrali mjere zajedničkog djelovanja svih institucija u Kantonu, kao odgovor na problem lažnih dojava o bombama u sarajevskim školama.
Nastavni proces u Sarajevu je značajno ugrožen zbog ovih lažnih dojava, jer pravila nalažu da direktor škole obavijesti policiju koja evakuiše prostorije škole i vrši kontradiverzioni (KDZ) pregled, koji traje satima. U isto vrijeme, svakodnevne evakuacije psihički uznemiravaju kako nastavnike i djecu, tako i roditelje.
Zbog prekida nastave se ugrožavaju programi usmjereni na pružanje podrške i brige, kao i podrške za djecu sa teškoćama. Dodatan problem nastaje za roditelje čija djeca pohađaju niže razrede osnovnih škola, a po koju moraju doći napuštajući svoje radno mjesto. Osim toga, svakodnevno se ulažu značajni policijski resursi na KDZ preglede, što rezultira velikim troškovima.
Tužiteljica Hajdo Balta je detaljno objasnila mogućnosti koje su propisane Krivičnim zakonom Federacije Bosne i Hercegovine, Zakonom o krivičnom postupku Federacije BiH i Zakonom o zaštiti i postupanju sa djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku. Odredbama ovih zakona omogućeno je da Sud prema maloljetnim počiniocima krivičnih djela, na obrazložen prijedlog tužioca, može izreći odgojnu mjeru ili kaznu maloljetničkog zatvora.
Također, naglasila je da u skladu sa Krivičnim zakonom Federacije BiH postoji i krivična odgovornost roditelja iz člana 219. ovog zakona, gdje je predviđena kazna do pet godina zatvora.
Istaknuto je da se radi o ozbiljnim krivičnim djelima za koje se može odrediti i mjera pritvora, odnosno mjera privremenog smještaja maloljetnika u toku pripremnog postupka.
Dodatno, dogovoreno je da se putem parničnog postupka od roditelja djece, za koje se utvrdi odlukom Suda da su počinili krivična djela Ugrožavanje sigurnosti i lažno prijavljivanje, traži naknada štete koja proizlazi iz ovih krivičnih djela.
Tokom današnjeg sastanka naglašeno je da tim koji djeluje pod nadzorom Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo, a koji čine policijski službenici Uprave policije MUP-a KS i Federalne uprave policije, te sarađuju sa službenicima OSA BiH trenutno intenzivno radi na rasvjetljavanju ovih krivičnih djela. Proteklih dana identificiran je značajan broj počinilaca ovih krivičnih djela, čime je iskazan ozbiljan kapacitet policijskih organa, što će rezultirati da i svi preostali počinioci izvedu pred lice pravde.
Na kraju, iskazano je uvjerenje da će korištenje ovih instrumenata, te spoznaja o ozbiljnim posljedicama koje mogu nastupiti za počinioce i njihove roditelje spriječiti ovu pojavu.
Uporedo s tim, kako se moglo čuti na današnjem sastanku, radi se i na dugoročnim institucionalnim mjerama koje u budućnosti trebaju spriječiti problem lažnog dojavljivanja - saopćeno je iz Vlade KS.
(Ajdin B.)