Đonlagić odgovorio Ambasadi SAD: "Zasmetao vam je Zakon o platama a ne smeta vam HDZ-ov i SNSD-ov udar na Ustavni sud BiH!"
Američka ambasada danas je žestoko kritikovala bošnjačke delegate u Domu naroda jer se nisu pojavili na jučerašnjoj sjednici.
Podsjećamo, blok SNSD i HDZ uporno na dnevni red stavlja Zakon o Ustavnom sudu BiH kojim se uvodi etničko glasanje i etničku strukturu u Ustavni sud, a predviđa i odlazak stranih sudija. Zbog toga pet delegata iz reda bošnjačkog naroda ne dolazi na sjednice i time blokira usvajanje ovog skandaloznog zakona.
Dženan Đonlagić danas je odgovorio na kritike koje su došle iz Američke ambasade u Sarajevu.
"Znači problem nisu delegati iz SNSD, HDZ i SDS koji uvrste u dnevni red Zakon koji razvaljuje Ustavni sud BiH, nego Klub bošnjačkog naroda?! I to sve preglasavanjem svih 5 delegata. Zašto? Pozvali ste ranije zastupnika Kožula da povuče Zakon o platama (isplate plaće u kešu), tako ste mogli pozvati i delegata Neškovića oko neustavnog teksta Zakona o Ustavnom sudu", poručio je delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Dženan Đonlagić.
On je na društvenoj mreži X istakao da na raspravi u vezi sa Zakonom oko urušavanja Ustavnog suda BiH neće učestvovati.
"Prvo, prijedlog Neškovića je protivustavan i drugo sadržaj je u suprotnosti i sa Mišljenjem Venecijanske komisije.
U Parlamentu BiH se želi usvojiti Zakon koji će i od Ustavnog suda napraviti neki novi dom naroda", rekao je Đonlagić.
"Sve je krenulo kada je Nikola Špirić predsjedavao Domom naroda, a nastavlja se sada kada je funkciju predsjedavajućeg sredinom juna preuzeo Dragan Čović", podsjetio je.
"Problem je također u namjeri delegata Kluba srpskog naroda, podržan delegatima oba HDZ-a, da izmjene sistem odlučivanja Ustavnog suda BiH na način da to bude etnički i teritorijalno (entitetski utemeljeno) odlučivanje. To je potpuno neprihvatljivo.
Etničke kvote ili kriteriji za izbor sudija Ustavnog suda Bosne i Hercegovine predstavljaju izraz nove diskriminacije.
U načinu odlučivanja Ustavnog suda Bosne i Hercegovine ne mogu biti primijenjeni etnički sistem odlučivanja, kao ni teritorijalni, odnosno entitetski sistem odlučivanja", naglasio je Đonlagić.
"Ustavni sud kao najviša sudska instanca u državi sa specifičnim nadležnostima koji donosi odluke, a koje se odnose na sve građane Bosne i Hercegovine, svoje odluke treba donositi prostom većinom od ukupnog broja sudaca. Ustavni sud BiH je za sve građane, a ne za pojedine etničke grupe", zaključio je Đonlagić.