Na Klinici za bolesti uha, grla i nosa sa hirurgijom glave i vrata urađen je prvi put otohirurški operativni zahvat Piezo metodom. Pacijent je imao indikaciju za navedeni zahvat i uklanjanje cholesteatoma iz srednjeg uha.
Ova metoda je atraumatska u odnosu na sve druge rotacione instrumente uz maksimalno očuvanje vitalnih struktura srednjeg i unutrašnjeg uha.
Prema riječima prof. dr. Almira Derviševića, v.d. šefa Klinike za bolesti uha, grla i nosa sa hirurgijom glave i vrata, ova metoda ima brojne benefite za pacijente. Između ostalog se smanjuje vrijeme boravka u bolnici i pacijenti se brže oporavljaju.
"Piezo hirurgija se bazira na radu piezo električnih uređaja. Glavna karakteristika ovog aparata je u tome što rade na bazi ultrazvučne mikrovibracije. Budući da se energija prenosi isključivo na kost, nema kolateralne štete na mekom tkivu, što znači da su otok mekog tkiva i prateći hematomi smanjeni.
Također, piezo aparat dolazi s različitim nastavcima koji se koriste za preoblikovanje kosti, tako da je ovaj uređaj izuzetno precizan te omogućava veću uspješnost operacija srednjeg uha uz maksimalno očuvanje vitalnih struktura“, rekao je prof. dr. Dervišević.
U medicinskom timu koji je izveo ovu prodeduru učestvovali su dr. Dženad Hadžić i prof. dr. Almir Dervišević.
Prof. dr. Nermir Granov, direktor hirurške discipline naveo je da KCUS kontinuirano uvodi nove metode i procedure u liječenju pacijenata, te da se u posljednje vrijeme povećao broj novih usluga na Klinici za bolesti uha, grla i nosa sa hirurgijom glave i vrata.
"KCUS raspolaže sa kvalitetnim kadrom koji se stalno educira. Uvođenjem novih metoda u liječenju i dijagnosticiranju smanjit ćemo broj pacijenata koji se izmještaju izvan granica BiH. Nastojimo da pacijentima budu dostupne sve savremene minimalno invanzivne hirurške metode i da im omogućimo što bolje uslove boravka u bolnici", naglasio je prof. dr. Granov.
(Ajdin B.)